BELEDİYE BAŞKANI HALİL POSBIYIK’IN OYUNCAKEVİ AÇILIŞ KONUŞMASI

Oyuncak Evi projesini tamamladık ve büyük bir gururla açılışını gerçekleştirdik.
Artık yalnızca Ereğli’mizin değil bütün çevre illerin de çekim merkezi olacak bir Oyuncak Evimiz var.
Amacımız, oyuncakların diliyle toplumsal, tarihsel değişimi gençlere, çocuklara anlatabilmek, büyüklerle çocuklar arasında köprü oluşturmak, farklı kültürleri çocuklara göstermek…
Ayrıca kuracağımız atölyelerde çocukların kişisel becerilerini geliştirebilmek istiyoruz.
Bu amaçla oyuncak üreticileriyle, sanatçılarla buluştuk. Bu bir süreç ve ilk adım. Bu süreçte de üniversitelerimizden, sivil toplum kuruluşlarından ve bütün halkımızdan destek istiyoruz. Hepinizin katılımını bekliyoruz.
Her dönemin kendine özgü oyuncakları var. Eski unutulmuş oyuncakları yeniden hatırlatalım, bunları toparlayıp sergileyelim istedik. Farklı kültürlerin ve farklı ülkelerin oyuncakları burada yer alsın, çocuklar bunlara ulaşabilsin istedik.
Antik oyuncakların kopyaları, unutulmaya yüz tutmuş oyuncaklar, zeka oyunları bu Oyuncak Evi’nde yer alıyor.
Oyuncak Evi’nin atölyesinde her yaş grubu için farklı çalışmalar yapılacak. Çocukların kişisel becerilerini geliştirecek eğitsel, yaratıcı çalışmalar yapılsın istiyoruz. Oyuncak tamirinden, oyun havuzlarına, sanat atölyelerine kadar pek çok hazırlığımız var.
Oyuncak Evi aynı zamanda çocukların eğitimine ve dünyayı keşfetmelerine yönelik çalışmalar yapacak. Bu projenin çocukların sosyal, duygusal, zihinsel, bedensel gelişim ve iletişim becerilerine katkıda bulunmasını hedefliyoruz.
Oyuncak Evi’nde bir yanda geleneksel oyuncaklar, diğer yanda bugünün gelişmiş teknolojisini ortaya koyan ürünler yer alıyor.
 Oyuncak evinin iki bölümü var. İlk bölümde Anadolu’da ve Ereğli’de oynanan oyuncaklardan örnekler sergileniyor. İlk bölümdeki oyuncakların büyük bölümünü, Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi’nin koleksiyonundan seçilmiş oyuncaklar oluşturuyor. Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi olan ve büyük bir koleksiyona sahip olan Müze, Türkiye’deki oyuncak müzelerine verdikleri büyük destekle de öncü rol oynuyor. 400 oyuncaktan oluşan sergilerini iki yıl için bizimle paylaştılar. Kendilerine teşekkür ediyor ve Ankara Üniversitesi’nden gelen konuklarımız Prof. Dr. Müge Artar’a ve Doç Dr. Ceren Güner Öz’e hoş geldiniz diyorum. Yalnızca burada sergiledikleri oyuncaklarla değil, deneyimlerini bizlerle paylaşarak da bize güç veriyorlar. Bu işbirliğine destek veren Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr Hicabi Kırlangıç’a şükranlarımı sunuyorum.
Bu süreçte eskiden oynanan oyuncakların benzerlerini yapan, evindeki oyuncaklarını bağışlayan bütün Ereğlili dostlarımıza sanatçılarımıza yürekten teşekkür ediyorum.
 Halkımıza buradan çağrım var. Dolaplarınızda, sandıklarınızda sakladığınız eski döneme ait oyuncaklarınızı  Oyuncak Evi’ne bağışlarsanız, isminizle burada sergilemekten mutluluk duyarız.
 Bu oyuncak Evi’nde, eski oyuncaklarla yeni teknoloji iç içe. Sanal Gerçeklik gözlüğüyle yeni teknolojiyle farklı dünyalara açılacağız. İkinci bölüm atölye niteliğinde… Her hafta farklı konularda uzmanlar çağrılarak farklı yaş grupları için eğitici atölye çalışmaları yapılacak. Bu konuda Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi’yle işbirliği yapıyoruz. Başta Dekanımız Prof. Soner Yavuz ve Doç. Sadiye Keleş olmak üzere destek veren bütün ekibe teşekkür ediyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile de işbirliği yapma konusunda çalışmalarımız var. Bu çalışmaların güçleneceğine inancım tam.
 Bu salona oyuncak üretilecek, tamir edilecek, farklı konularda atölyeler düzenlenecek. En önemlisi bütün çocuklar yaratıcı olarak bu süreçlere katılabilecekler. Burada ayrıca bir de Oyuncak Kütüphanemiz var. Bu şehrin çocukları çeşit çeşit oyuncaklara burada ulaşıp oynayabilecek. Bu konuda bağışta bulunan oyuncak üreticilerine teşekkür ediyorum.
Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz tahta at armağan etti, Sayın Komutanımız Tuğamiral Taner Gün iki bisiklet hediye etti. Büyük mutluluk duyduk. 
Oyuncak Evi’nin bahçesinde de çocukların akıl oyunları oynamalarına, aktiviteler yapmalarına uygun ortam hazırladık.
Bütün bu özellikleriyle Oyuncak Evi’nin, bölgenin çekim merkezi olacağına inanıyoruz.