Oyuncak Evi, uzun bir süre devam eden hazırlık çalışmaları ardından 2 Temmuz 2021 tarihinde kapılarını açtı.
İki bölümü bulunuyor. Ana binada, ağırlıklı olarak Anadolu’da ve Ereğli’de geçmişte oynanan oyuncakların örnekleri sergileniyor. Diğer bina, atölye ve Oyuncak Kütüphanesi olarak düzenlendi. Bahçesinde özel bir alanımız var. Burası da aktivitelere uygun olarak hazırlandı.
Oyuncak Evi, oyuncakların diliyle toplumsal, tarihsel değişimi gençlere, çocuklara anlatabilmeyi, büyüklerle çocuklar arasında köprü oluşturmayı, farklı kültürleri çocuklara göstermeyi, çocukların kişisel becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.
Özellikle Anadolu’da geçmişte oynanan oyuncakların örneklerini burada sergilemek istedik. Bu amaçla çağrıda bulunduk. Oyuncaklar derledik. Sanatçılar, eskiden oynanan oyuncakların benzerlerini üreterek bize ulaştırdılar. Antik oyuncakların bir bölümünün kopyaları burada görülebilir. Bazı büyükelçiliklerden kendi kültürlerini yansıtan oyuncak örnekleri bize ulaştı. Böylece farklı toplumların oyuncak kültürlerine ilişkin de bir bakış açısı oluşturmak istedik.
Oyuncak Evi’ne oyuncak armağan edenlerin isimleri oyuncakların yanına yazılarak sergileniyor. 
Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi büyük destek verdi. Koleksiyonlarından yaklaşık 400 oyuncak seçerek bir protokolle bize teslim ettiler. Bu oyuncaklar iki yıl boyunca Oyuncak Evi’nde sergilenecek.
Burada matematikten dramaya, astronomiden, el becerilerine, öykü yazmadan, sepet örmeye, çömlek yapmaya kadar pek çok konuda atölyeler gerçekleştirilecek. Hem yetişkinler hem de çocuklar için tahta oyuncak yapımı çalışmalarımız olacak. Buna ilişkin özel bir atölye oluşturduk. 
Burası oyuncağa ulaşmakta güçlük çeken çocukların da adresi olsun istedik ve atölye bölümümüzde Oyuncak Kütüphanesi doğdu. Oyuncak tasarımcıları, üreticileri kütüphane için bağışta bulundular.   
Oyuncak Evi, yalnızca çocuklar için değil her yaş grubu için bir merkez olsun istiyoruz. Henüz başlangıç aşamasında olduğumuzu biliyoruz. Oyuncak Evi’nin bir müzeye dönüşmesi konusunda güçlü adımlarla yol alacağımıza inanıyoruz.
Oyuncak Evi’nin yaşayan bir merkez olmasını istiyoruz. Farklı etkinliklerle desteklediğimiz, her çocuğun tekrar tekrar gelmek için nedeninin olacağı, yaratıcı olarak sürece katılabileceği bir ortam oluşturmayı hedefliyoruz. Hayat, çocukların gözünden de bakabildiğimiz zaman zenginleşiyor, duyarlılıklarımız artıyor. Bu şehirde çocuk sesinin daha çok duyulmasına katkıda bulunmak istiyoruz.
Gezici bir Oyuncak Kütüphanesi oluşturarak oyuncakların ve atölye çalışmalarının uzak mahallelere de ulaşabilmesini hedefliyoruz. Çocuklar, ekonomik durumları ne olursa olsun her türlü oyuncağa ulaşabilsin, ona dokunabilsin, paylaşmayı öğrensin. Zihninin sınırlarını zorlasın, yeteneklerini geliştirsin, eğlensin, fark etsin diyoruz.
Üniversitelerin, İlçe Milli Eğitim’in, kreşlerin katkılarıyla, eğitimcilerle, sanatçılarla, yazarlarla, müzisyenlerle, ustalarla ve en önemlisi Ereğlililerle işbirliği içinde Oyuncak Evi’nin gelişmesi için çaba göstereceğiz.
Burasının ileride, aynı zamanda oyuncak aracılığıyla sanayi tarihi, kültür tarihi, oyun tarihi gibi konularda araştırma yapacakların başvuracağı bir merkeze dönüşmesini arzuluyoruz.
Anadolu’da yaklaşık 100 yıldır oynanan oyuncaklardan örnekler sergileniyor Oyuncak Evi’nde… Bez bebeklerden, teneke arabalara, topaçtan, kağnıya, bilyeden minyatür evlere, akıl oyunlarına, kumbaralara, telden oyuncaklara kadar geniş bir yelpaze var.
Çocuklar tahta atlara da binebiliyor, topaç da çevirebiliyor. Masalarda akıl oyunları da oynayabiliyor. Kuklaların dünyasına da uzanabiliyor.
Binanın çevresinde sek sek oynamak için çizimlerimiz var. Duvarlarımızda ilgi çekici görseller yer alıyor. Saklambaç oynayan çocuklar, pencereden içeriye bakmaya çalışan küçük bir çocuk… Eğlenceli tabelamız, sunumlar için hazırladığımız eski televizyon görseli bunlardan bazıları…
Oyuncak Evi her yaş grubuna açık… Okul öncesi, ilköğretim yaş grupları başta olmak üzere, dedeleri, nineleri de burada görmek istiyoruz. Bir atölyemizi dedeler, nineler ve torunlar bir arada oyuncak yapımı için düzenleyeceğiz. Kuşaklar arası bağ kurmak için oyuncaklardan daha güzel bir yol olabilir mi?
Tahta oyuncak üretmeyi öğrenmek isteyen her yaş grubu bu kurslara katılabilir. Ayrıca oyuncak sergisi bölümü her yaşın büyük ilgisini çekiyor. Henüz açılalı çok kısa bir süre olmasına rağmen gösterilen ilgi inanılmaz. Açılış olmadan da yüzlerce kişinin hazırlık çalışmalarını takip ettiğini söyleyebilirim. Oyuncak Evi’nin şehir merkezinde olması da ziyaretçi sayısını çok artırıyor.
Girişler ücretsiz olarak herkese açık. Aynı şekilde atölye çalışmaları da randevularla düzenlenerek yapılacak ama ücret talep edilmeyecek. Oyuncak Evi, Karadeniz Ereğli Belediyesi’nin halka hizmet anlayışıyla oluşturduğu bir yer.
Atölye çalışmalarımızın bir bölümünü Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi ile birlikte koordine edeceğiz. Okul öncesi yaş grubundaki çocukların yanı sıra, ilköğretim öğrencileri de atölye çalışmalarımızın asli üyeleri olsun istiyoruz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’yle bu konuda işbirliği yapmayı planlıyoruz. Ön görüşmelerimiz oldu. Müfredatla uyumlu atölye çalışmaları planlıyoruz. Pek çok öğretmenden talepler alıyoruz.
Ereğli’de yaşayan yazarlar, seramik, cam, sepet sanatçıları atölye çalışmaları düzenlemek için hazırlar. Büyük destek veriyorlar çalışmalarımıza…
Tahta oyuncak üreten sanatçılar yetişkinlere de oyuncak üretim kursları verecekler. Tahta oyuncak atölyelerini yaş gruplarına göre farklı şekillerde hayata geçirmek istiyoruz.
Ayrıca uzak mahalleler için gezici Oyuncak Kütüphanesi oluşturma planımız var.
Oyuncaklar bir araya getiriyor, kuşaklar arasında bağ kurulmasını güçlendiriyor. Dünyanın her yerinde aynı oyun ve oyuncak farklı dillerde oynanıyor. Yani oyuncaklar bütün insanlık için de birleştirici… Bu yönüyle de heyecan verici…

Belediye Başkanı Halil POSBIYIK'IN açılış konuşması